گیتی آرا ایرانیان - Giti Ara Iranian

گیتی آرا - Giti Ara

آژانس مسافرتی و گردشگری - Travel and Tourism Agency

تور آنتالیا - Tour Antalia

تور اروپا ارزان ترکیه کیش مشهد

چین

 

چین با نام رسمی جمهوری خلق چین (به چینی: 中华人民共和国)، پرجمعیت‌ترین کشور دنیا با بیش از ۱٫۳ میلیارد نفر سکنه‌است. اینکشور که در شرق قاره آسیا واقع شده توسط حزب کمونیست چین در قالب نظام تک‌حزبی اداره می‌شود.این حزب بر ۲۲ استان، ۵ منطقهٔ خودمختار، ۴ شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای و چونگ‌کینگ) و ۲ منطقهٔ اداری ویژهٔ بسیار خودمختارِ هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند. پایتخت کشور پکن است.
جمهوری خلق چین با حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب‌های داخلی) است.
چین چشم‌انداز طبیعی متنوعی دارد، از استپ‌های جنگلی و بیابان‌هایی چون گبی و تکله‌مکان در ناحیهٔ خشک شمالی نزدیک به مغولستان وسیبری ِ روسیه گرفته تا جنگل‌های زیرگرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه. مناطق غربی کشور ناهموار است و رشته‌کوه‌های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی آن را با هند و آسیای میانه ترسیم می‌کنند. در مقابل، نواحی شرقی این کشور کم‌ارتفاع است و با ساحلی به طول ۱۴٫۵۰۰ کیلومتر در جنوب شرقی با دریای جنوب چین و در شرق با دریای شرق چین همسایه‌است که در سوی دیگرش تایوان، کره و ژاپن قرار گرفته‌اند.
تمدن چین باستان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های تاریخ است که در سواحل حاصل‌خیز رود زرد که در دشت شمال چین جاری‌ست شکوفا شد.نظام سیاسی چین بیش از ۶ هزار سال مبتنی بر سلطنت مطلقهٔ موروثی بود. نخستین دودمان پادشاهی این کشور دودمان شیا در حدود ۲ هزار سال پ. م بود. اما نخستین حکومتی که چین را متحد کرد دودمان چه‌این در ۲۲۱ پ. م بود. آخرین دودمان پادشاهی این کشور هم چینگبود که در ۱۹۱۱ با تشکیل جمهوری چین به رهبری کومینتانگ حزب ملی چین، نابود شد. چین در نیمهٔ اول سدهٔ بیستم میلادی در دریایی ازاختلافات و جنگ‌های داخلی غوطه‌ور بود که کشور را به دو اردوگاه سیاسی عمده تقسیم کرده بود؛ کومینتانگ و حزب کمونیست چین. مخاصمات اصلی در ۱۹۴۹ با پیروزی کمونیست‌ها در جنگ داخلی و تأسیس جمهوری خلق چین در سرزمین اصلی پایان یافت. جمهوری چین به رهبری کومین‌تانگ پایتخت خود را به تایپه در تایوان منتقل کرد و حکومت آن امروزه به تایوان، کینمن، ماتسو و چند جزیره دوردست دیگر محدود شده‌است. از آن هنگام جمهوری خلق چین و جمهوری چین درگیر اختلافات سیاسی شدیدی با یکدیگر در مورد حق حاکمیت و وضعیت سیاسی تایوان بوده‌اند.
از هنگام اجرای اصلاحات اقتصادی در چین برای پی‌ریزی یک اقتصاد مدرن، چین یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی دنیا را داشته‌است. این کشور هم‌اکنون بزرگترین صادرکننده و دومین واردکنندهٔ بزرگ کالا است و دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایهٔ تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد.چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های چندجانبه‌ای همچون سازمان تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری شانگهای و گروه ۲۰ است. چین به عنوان کشوری دارای سلاح هسته‌ای از بزرگترین ارتش دائمی دنیا و دومین بودجه دفاعی بزرگ دنیا برخوردار است. چین همچنین از سوی برخی از دانشگاهیان، تحلیل‌گران نظامی، اقتصادی و سیاسی یک ابرقدرت بالقوه لقب گرفته‌است.
طول مرزهای خشکی چین به حدود 22 هزار و 800 کیلومتر می‌رسد. چین از شرق با کره شمالی، از شمال با مغولستان، از شمال شرق با روسیه، از شمال غرب باقزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، از غرب و جنوب غرب با افغانستان، پاکستان، هند، نپال، بوتان و چند کشور دیگر همجوار است و از شرق و جنوب شرق با کره‌جنوبی،ژاپن، فیلیپین، برونی، مالزی و اندونزی مرز دریائی دارد.
زبان چینی با ۱،۳۹۰،۰۰۰،۰۰۰ نفر گوینده پرشمارترین زبان دنیا به شمار می رود.
کوه‌های معروف چین:
کوه‌های معروف و بزرگ چین عبارتند از: هیمالایا، کون لون، تیان شان، تانگولا، چین لینگ، دا شینگ آن لینگ، تای هانگ، چی لیان، کوه هنگ دوان و غیره.
بیشترین بلایای طبیعی که در این کشور اتفاق می‌افتد توفان‌های گاه به گاه در این کشور است که سبب سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، جابه جاشدن (رانش) زمین و خشکسالی می‌شود که برای کشاورزان که 50 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند بسیار مضر است.
رودخانه‌های چین:
برخی از رودهای بیرونی مهم چین عبارتند از: یانگ تسه، هوانگ هه، هی لونگ جیانگ، جو جیانگ، لیائو هه، های هه، هوای هه.
رودهائی که به دریاچه‌های داخل چین می‌ریزند و یا در بیابان‌ها و میدان‌های نمک فرو می روند به رودهای درونی معروف هستند. این رودها 36 درصد مساحت کل چین را در بر دارند.
 
نظام اداری چین:
بر اساس قانون اساسی جمهوری خلق چین، طبقه بندی اداری این کشور به شرح ذیل است:
  • این کشور به استان‌ها، مناطق خودمختار و شهرهای تابع مرکز تقسیم می‌شود
  • استان‌ها و مناطق خودمختار به ایالات خودمختار، شهرستان‌ها، شهرستان‌های خودمختار و شهرها تقسیم می‌شوند.
  • شهرستان‌ها، شهرستان‌های خودمختار و شهرها به روستاها، روستاهای اقلیت نشین و شهرک‌ها تقسیم می‌شوند.
  • مناطق، ایالات و شهرستان‌های خودمختار مکان‌های اقلیت نشین و از حق خودمختاری برخوردار هستند.
  • کشور در زمان ضرورت مناطق اداری ویژه را ایجاد کند.
چین 34 واحد اداری استانی‌، از جمله 4 شهر تابع مرکز،23 استان،5 منطقه خودمختار و 2 منطقه اداری ویژه دارد.
در یک نگاه:
نام کامل: جمهوری خلق چین
جمعیت: ۱,۳۵ میلیارد ( منبع: سازمان ملل - سال ۲۰۱۱)
پایتخت: پکن
بزرگترین شهر: شانگهای
وسعت: ۹,۶ میلیون کیلومتر مربع (۳.۷ میلیون مایل مربع)
زبان اصلی: ماندارین چین
مذاهب اصلی: بودیسم، مسیحیت، اسلام، تائوئیسم
واحد پول: رنمینبی(یوان)
نشانه اینترنتی: cn
کد بین المللی تلفن: ۹۸+
امروزه جاذبه های گردشگری در آسیا تعداد قابل توجهی از گرشگران را به خود جذب کرده است. جمهوری خلق چین که با نام کشور چین در جهان شناخته شده است با بیشترین جمعیتی که به نام خود ثبت کرده است در طی دهه های گذشته پیشرفت زیادی در زمینه صنعت توریست داشته است. علاوه بر جاذبه های گرشگری و آثار تاریخی زیادی که در این کشور هست، آسان کردن شرایط برای سفر گردشگران به چین نیز از دلایل دیگر پیشرفت این کشور در زمینه گردشگری است. قوانین مهاجرت نیز در این کشور نسبت به سال گذشته از انعطاف بیشتری برخوردار شده است بنابراین مردم بیشتری می توانند به این کشور سفر کنند.
به گزارش بانکی دات آی آر، تنوع  و زیبایی شهر ها و آثار تاریخی در چین بسیار زیاد بوده و سفر به این کشور می تواند بسیار به یاد ماندنی باشد. در این میان از ده مکان برتر و بنام این کشور به عنوان نمونه اشاره می شود.
 

 

 

1.دیوار چین
این دیوار در اصل در قرن 5 قبل میلاد مسیح به عنوان یک دیوار دفاعی و محافظت منطقه از حمله کشورهای شمالی ساخته شده است و در تاریخ به عنوان یک واقعه ارزشمند و مهم به ثبت رسیده است. همچنین این اثر تنها ساخته دست بشر است که از کره ماه نیز قابل رویت است.اگر به چین سفر کردید دیدن این دیوار را که به طول 8851.1 کیلومتر است را فراموش نکنید.

 

 

2.کوه تای
کوه تای که به عنوان چشم انداز جهان در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است در میان چینی ها از مقدس ترین کوه ها محسوب می شود. این کوه در جنوب استان جینیان و شمال شهر تیان واقع شده است. مسیر ارتباطی برای رسیدن به این کوه آسان است.

 

 

3.شهر ممنوعه
اگر زمانی فرا رسد که در چین باشید نمی توانید از دیدن شهر ممنوعه که در پکن واقع شده است خود را محروم کنید. این شهر محل حکمرانی پادشاهان چندین دوره در چین بوده است. از سلسله مینگ تا کینگ در این مکان بر چین حکمرانی کرده اند. طرز ساخته شدن دیواره ها و دروازه های این شهر به شما ثابت می کند که معمار این شهر چگونه با ظرافت تمام به مسائل دفاعی که سالیان سال از فنون چینی ها در دفاع از کشورشان محسوب می شده  توجه داشته است.

 

 

4.کاخ پوتالا
این کاخ  در منطقه خودگردان تبت در لهسا واقع شده است. کاخ پوتالا نیز در تاریخ چین از اهمیت بسیاری برخوردار است. نام این کاخ از کوه های پوتالا در این منطقه گرفته شده است. تا مدتی محل اقامت دالایی لاما در ابتدای قرن 14 ام بوده تا زمانی که دالایی لاما تصمیم می گیرد از آن جا به هند بگریزد. در حال حاضر دولت چین این کاخ را تبدیل به موزه کرده است.

 

 

5.کاخ تابستانی قدیمی
کاخ تابستانی قدیمی و یا باغ پادشاهی در چین به عنوان یک اثر هنری شناخته شده است. این کاخ که از آثار باستانی و معماری بسیار زیبا در این کشور محسوب می شود، انصافا هم بسیار زیبا است. این اثر طی حمله انگلیس و فرانسه به این کشور تا حدود زیادی تخریب شده است .کاخ تابستانی در سایت رسمی یونسکو " UNESCOWORLD Heritage Center " به ثبت رسیده است.

 

 

6.پارک ملی لوسان در کوه های لو
این پارک زیبا ملی در استان جینگزی در کوه های لو واقع شده است. این کوه و مناظر آن از دیدنی ترین مکان ها در این کشور محسوب می شود. این مکان دیدنی تنها در میان توریست ها خارجی محبوبیت ندارد، بلکه مورد توجه خاص گردشگران داخلی نیز هست.

 

 

7.استراحتگاه کوه چنگدی
این استراحتگاه که در شهر چنگ دی واقع شده است ادعا می شود که یکی از بزرگترین اقامتگاه های امپراطوری های هستند. این اقامتگاه کوهستانی با اشراف به چشم انداز های متنوع و زیبای این منطقه ، بیش از 9 دهه ساخت آن به طول انجامیده است. اهالی کشور چین این اقامتگاه را از دیدنی ترین و ستودنی ترین مناطق توریستی خود می شناسند.

 

 

8. سد سه دره چین
این سد بزرگ بر سر رودخانه یانگ تسه واقع شده است. از این سد می توان شاهد طبیعت زیبا و بی نظیری بود. جاذبه و زیبایی  مناظر این شد مشهور دنیا حتی از تصاویر آن نیز معلوم است و مطمئنا برای کسی که این شانس را داشته باشد که از این منطقه دیدن کند، نباید تماشای مناظر سد سه دره چین را از دست بدهد.

 

 

9.معبد و آرامگاه کنفسیوس

این معبد درQufu (چوفو) ، بزرگترین و قدیمی ترین معبد کونفسیوس در دنیا محسوب می شود. قدمت این معبد به لحاظ تاریخی به سلسله زئو بازمی گردد. معماری این بنا واقعا اعجاب آور است.

 

 

10.معبد آسمان
این معبد زیبا در پکن واقع شده است. این معبد محل برگزاری مراسم مذهبی خانواده سلطنتی سلسله مینگ و کینگ در گذشته بوده است. در حال حاضر مردم برای دعا به جهت داشتن محصول خوب و سال خوب به این معبد مراجعه می کنند.

 

 

به اشتراک بگذارید: