گیتی آرا ایرانیان - Giti Ara Iranian

گیتی آرا - Giti Ara

آژانس مسافرتی و گردشگری - Travel and Tourism Agency

تور آنتالیا - Tour Antalia

تور اروپا ارزان ترکیه کیش مشهد

تایلند

تایلند

تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام، کشوری در شبه‌جزیره هندوچین واقع در جنوب شرقی آسیاست. این کشور از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه‌است.زبان رسمی کشور تایلندی، پایتخت و همچنین پرجمعیت‌ترین شهر آن بانکوک و مذهب حدود ۹۵ درصد مردم بودایی است.

 • موقعیت جغرافیایی: جنوب شرق آسیامساحت: ۵۱۳٫۱۱۵ کیلومتر مربع
 • همسایگان: میانمار در غرب و شمال- لائوس در شمال و شمال شرق- کامبوج در جنوب شرق و مالزی در جنوب
 • مرزهای دریایی: ۳۲۱۹ کیلومتر
 • منابع طبیعی: کائوچو، قلع، تنگستن، الوار چوبی، سرب، سنگ گچ، ذغال سنگ، فلوراید، زمینهای کشاورزی
 • آب و هوا: آب و هوای گرمسیری با سه فصل متمایز گرم و خشک، بارانی و خنک. فصل گرم و خشک از ماه مارس تا ماه مه ادامه دارد در این فصل متوسط درجه حرارت ۳۴ درجه سلسیوس است و رطوبت هوا ۷۵٪ است. فصل بارانی از ماه ژوئن تا ماه اکتبر ادامه دارد و متوسط درجه حرارت به ۲۹ درجه سلسیوس و میزان رطوبت به ۸۷٪ افزایش می‌یابد. فصل خنک از ماه نوامبر تا فوریه‌است. در این فصل درجه حرارت بین ۲۰ تا ۳۲ درجه سلسیوس در نوسان است.

مردم

حدود ۷۵ درصد مردم قومیت تایی، حدود ۱۴ درصد چینی‌تبار، ۳ درصد مالایی و بقیه از اقوام کوچکتری چون مون‌ها، خمرها، و طوایف کوه‌نشین متعدد هستند.زبان تایلندی یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های شرق آسیاست و بیشتر مردم تایلند به این زبان صحبت می‌کنند هرچند گویش‌های قومی و منطقه‌ای بسیاری نیز در نقاط مختلف این کشور وجود دارند. تایلندی زبان رسمی این کشور است و الفبای مخصوص خود را داردزبان گفتاری و نوشتاری این کشور کاملاً برای کسانی که به این کشور سفر می‌کنند، غیر قابل فهم است. با اینکه زبان انگلیسی در مدارس تایلند آموزش داده می‌شود، اما میزان تسلط به آن میان مردم این کشور چندان زیاد نیست. با این وجود در بیشتر هتل‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های این کشور، انگلیسی و برخی از زبان‌های اروپایی استفاده می‌شود و اسامی خیابان‌ها نیز به هر دو زبان انگلیسی و تایلندی هستنداستانداردترین روش موجود «سیستم نوشتاری پادشاهی تایلند» است که استفاده از آن رو به افزایش است و برای اسامی خیابان‌ها نیز همین شیوه به کار برده می‌شود. ترتیب جملات در این زبان به صورت فاعل، فعل، مفعول است که فاعل معمولاً در جمله حذف می‌شود. ضمایر نیز بنابر جنسیت افراد تغییر می‌کند. هم چنین افعال در زبان تایلندی صرف نمی‌شوند و هیچ شناسه‌ای ندارند.

مذهب

در حدود ۹۵٪ مردم تایلند بودایی هستند. مسلمانان، با حدود ۴٪ جمعیت، بعد از بوداییان بزرگ‌ترین گروه مذهبی این کشور هستند. گفته می‌شود یک نفر ایرانی به نام شیخ احمد قمی مذهب شیعه را به تایلند آورد.

آب و هوا

چون تایلند به دریا نزدیک است بیشتر مواقع دارای یک آب هوای معتدل می‌باشد کشور تایلند در موقعیت استراتژیکی جنوب شرقی آسیا قرار داشته و بسیار حاصلخیز می‌باشد. شمال کشور کوهستانی و دارای جنگلهای بسیاری است و نواحی مرکزی آن پوشیده از شالیزارهای سرسبز برنج است. قسمت غرب و شرق سرزمین دارای باغهای میوه، درختان کائوچو، جنگلهای همیشه سبز و ساحل شنی سفید است. علاوه بر آن دارای جزایر بسیاری است که هر کدام، گویی تصویری از بهشت را برای گردشگران به نمایش می‌گذارد. اما بهترین فصل تایلند از نظر کم بودن گرما و باران در تایلند، بین ماه‌های نوامبر تا فوریه و در فصل سرماست. دمای هوا تایلند در این فصل روزها ۲۸ درجه سانتیگراد و شب‌ها ۱۲ درجه سانتیگراد است و هوا کم ترین رطوبت را دارد. پس از آن فصل گرما آغاز می‌شود که آوریل گرمترین ماه آن است و جشن آب در تایلند نیز به همین دلیل در نیمه این ماه برگزار می‌شود.

فصل گرم و خشک در تایلند

 • از فوریه (دومین ماه سال ۱۳ بهمن تا ۱۱ اسفند) تا می(۱۲ اردیبهشت تا ۱۱خرداد)، میانگین دمای ۳۴ درجه، رطوبت ۷۵ درصد

فصل بارانی و آفتابی در تایلند

 • از ژوئن(۱۲خرداد تا۱۰تیر) تا اکتبر (۱۰ مهر تا ۱۰ آبان)، میانگین دمای ۲۹ درجه، رطوبت ۸۷ درصد

فصل سرد در تایلند

 • از نوامبر (۱۱آبان تا ۱۰ آذر) تا فوریه دومین ماه سال ۱۳ بهمن تا ۱۱ اسفند)، میانگین دما تا زیر ۲۰درجه، کاهش رطوبت

فصل بارانی و آفتابی در تایلند

 • در بانکوک معمولاً باران زیادی در ماه‌های آگوست (۱۱مرداد تا ۱۰ شهریور) و سپتامبر (۱۱شهریور تا ۹ مهر) می‌بارد و در اکتبر (۱۰ مهر تا ۱۰ آبان) به بیشترین حد خود رسیده و سیلاب‌هایی نیز در شهر جاری می‌شوند.

فرهنگ

کشور بودایی تایلند که قرن‌ها با نام سیام Siam شناخته می‌شد، شاهراه مذهب، فرهنگ و مهاجرت آسیای جنوب شرقی بوده‌است. تایلند کنونی به سال ۱۲۳۸ ایجاد شده و برخلاف کشورهای منطقه، هیچگاه مستعمره و تحت سلطه قدرت‌های اروپایی نبوده‌است. کلمه تای Thai به معنی لبخند است و تایلند یعنی سرزمین لبخند. قرن‌ها پیش، مردمی از جنوب چین به تدریج به سوخوتای (تایلند کنونی) مهاجرت کرده و به تدریج در مناطق حاصلخیز کناره رودی در جنوب چین ساکن شدند. در اوایل قرن ۱۴، تایلندی‌ها شهر کوچکی را در سوخوتای بنا کرده و در اواسط این قرن نیز آنجا را به پادشاهی مستقل تایلند تبدیل کردند که پیدایش زبان، فرهنگ و معماری این کشور هم متعلق به همین دوره‌است.

تایلند در یک نگاه

 • کشور: تایلند
 • پایتختبانکوک
 • وسعت:۵۱۳٬۱۱۵ کیلومتر مربع
 • جمعیت: ۶۳٫۴۳۰٫۰۰۰ نفر
 • نرخ رشد جمعیت: ۰٫۹۵ درصد
 • تقسیمات قومی: ۸۰٪ تایی (نژاد تایلندی) - ۱۰٪ چینی - ۳٪ مالایی و ۷٪ سایر اقوام نظیر خمر، برمه‌ای و سایر اقوام
 • شهرهای بزرگبانکوک، ناخون راتچاسیما، ساموت پراکان، چیانگ مای، خن کائن، نونتابوری
 • همسایگانمیانمار، لائوس، کامبوج، مالزی
 • آب و هوا: گرم و مرطوب
 • محصولات کشاورزیبرنج، کائوچو، تاپیوکا (نوعی گیاه غذایی)، ذرت و نیشکر (تایلند با ۷ میلیون تن *صادرات اولین کشور صادرکننده برنج جهان است)
 • منابع طبیعی: چوب، قلع، تنگستن، سرب، آنتیمون، منگنز، آهن، گچ، سنگهای قیمتی، نفت و گاز،
 • مذهب: بودایی(۹۰ تا۹۵ ٪)، مسلمان (۴ تا ۹٪)، سایر ادیان ۱ درصد
 • زبانتایی زبان رسمی کشور استچینی، مالایی و انگلیسی دیگر زبانهای رایج هستند.
 • خطوط راه آهن: ۴۰۷۱ کیلومتر
 • بزرگراه‌ها: ۶۴۶۰۰ کیلومتر
 • کد تلفن بین‌المللی: +۶۶
 • اختلاف زمانی: +۷ ساعت (هفت ساعت جلوتر از زمان مبدا گرینویچ)

تایلند و شهر های زیبا آن

به طور کلی تایلند از نظر تفریحی کشوری بسیار غنی است دیدنی های تایلند،مراکز خرید تایلند ،هتل های تایلند و مراکز تفریحی تایلند برای گذران اوقات فراغت بسیار عالی هستند.

شهر بانکوک:                                                                                   
 بانکوک را می توان  شهری با کیفیت بالا دانست. کیفیت هتل های بانکوک ، خیابانهای بانکوک، مراکز خرید بانکوک، حمل و نقل عمومی و... قابل قبول است اما مراکز تفریحی بانکوک و دیدنی های بانکوک در مقایسه با پاتایا و پوکت ضعیف تر است . بانکوک با تعداد بسیار زیاد مراکز خرید و فروشگاه ها محل مناسبی برای خرید بشمار می رود . ترافیک از مهمترین مشکلات این کلان شهر است .

شهر پاتایا                                                                                             
شهر ساحلی و بزرگ پاتایا با شهرت و محبوبیت جهانی است ، پاتایا را میتوان بهترین و ارزان ترین گزینه  برای تفریح  دانست ، تنوع تفریحات در پاتایا مسافرین زیادی را از اقشار مختلف با سلیقه های گوناگون از پیر گرفته تا جوان ، از آقایان مجرد گرفته تا خانواده های پر جمعیت به خود جذب میکند ، این تصور که پاتایا برای خانواده گزینه مناسبی نیست کاملا اشتباه است چرا که تنوع تفریحات و مکان های متفاوت پاتایا برای هر نوع سلیقه ای جالب و پر هیجان خواهد بود . تورهایی چون پارک کروکدیلها و جزیره مرجانی و پارک جامتین و ... از جمله تورهای فراوان پاتایا محسوب میشود ضمن اینکه هزینه ها در پاتایا مثل هزینه هتل ، تاکسی ، غذا و ..... بسیار پایین است . برتری پاتایا در رفاهی است که در این شهر وجود دارد.تعداد زیاد رستوران ایرانی و عربی ، رستوران های زنجیره ای مثل مک دونالد ، کی اف سی ،دسترسی به محل برگزاری تور پاتایا و .... باعث میشود انرژی و زمان کمتری برای استفاده از امکانات صرف شود .

جزیره پوکت :
جزیره ای بسیار زیبا ، بزرگ با سواحل متعدد و تور های فوق العاده جالب که تورهای  جزیره جیمزباند ، جزیره فی فی و تور رافتینگ (رودخانه وحشی وجنگل نوردی) را بعنوان مثال میتوان نام برد . بطور کلی پوکت را میتوان از نظر زیبایی با جزایر قناری مقایسه کرد ، طبیعت چشم نواز پوکت ، آرامش موجود در این جزیره ، تفریحات متعدد و دسترسی به جزیره های اطراف این جزیره را در رتبه ای بسیار بالاتر از بانکوک و پاتایا قرار داده است اما سفر به پوکت  بدلیل استفاده از 2 پرواز ( تهران - بانکوک و بانکوک - پوکت) و یا پروازهای عربی بسیار گران قیمت ، تورها و هتل های نسبتا گرانتر از بانکوک و پاتایا  نیاز به بودجه بیشتری دارد.
با توجه به این اطلاعات میتوان بانکوک را شهری برای خرید ، پاتایا را یک شهر توریستی ارزان قیمت و پوکت را جزیره ای رویایی با ترکیبی از هیجان و آرامش دانست.

جزیره سامویی

سامویی جزیره ای واقع در خلیج تایلند و ۷۰۰ کیلومتری جنوب بانکوک است. فاصله این جزیره تا ساحل شرقی ناحیه جنوب تایلند ۸۰ کیلومتر است.سامویی جزیره نسبتا بزرگی است که شناخته ترین سواحل آن، “چاونگ” و “لامای” هستند و این در حالی است که سواحل شمالی و روستاهای اطراف ماند؛ “مانام”، “بوفوت” و “بودای بزرگ” و “چوانگ مون”،  کم ازدحام تراند و سواحل غربی نیز نسبتا خلوت هستند. تور تایلند هموراه در این جزایر برگزار می شود.
سواحل “بوفوت” و “چوانگ مون” به دلیل دارا بودن آب تیره چندان برای شنا مناسب نیستند و این در حالی است که سواحل “چاونگ” و “لامای” به دلیل شفافیت آب برای شنا مناسب تراند. این جزیره زیبا ۴۰٫۰۰۰ ساکن دایمی دارد که ۹۰% آن ها بودایی مذهب اند. کشت نارگیل و سایر میوه های استوایی در این جزیره مرسوم است.

جزیره سامویی با مساحتی بالغ بر ۲۴۷ متر مربع سومین جزیره بزرگ تایلند و بزرگترین جزیره بین هشتاد جزیره واقع در ناحیه “چومفون” است (البته اکثر این جزایر غیر مسکونی هستند). با موتور سیکلت یا ماشین می توان در طول حدود دو ساعت جزیره را گشت زد اما برای گردش بهتر و دقیق تر بایست زمان بیشتری صرف کنید. 
نام “ساموی” ممکن است برگرفته از درختان محلی موجود در جزیره با نام “موی” و یا برگرفته از لغت چینی “سوبی” به معنای “بهشت آرام” باشد . تا اواخر قرن بیستم میلادی جزیره سامویی، مکانی نسبتا منزوی بود و حتی با سایر نواحی تایلند ارتباط بسیار اندکی داشت. جالب است بدانید تا سال ۱۹۷۰ میلادی هیچ جاده ای در این جزیره وجود نداشت و برای طی مسافت ۱۵ کیلومتری از سمتی از جزیره به سمتی دیگر، می بایست تن به سفری یک روزه و عبور از میان جنگل های کوهستانی ناحیه مرکزی می داد. سامویی مانند سایر نواحی تایلند دارای آب و هوای موسمی استوایی با فصل گرم و کم بارش کوتاه و دما و رطوبت و بارش بالا در سایر فصول است. آب و هوای سامویی دارای سه فصل کم بارش، گرم و موسمی بارانی است.
سواحل زیبای متعددی در این جزیره وجود دارد، بزرگترین و شلوغ ترین آن ها ساحل “Chaweng” است که ناحیه شمال شرقی را پوشش می دهد. علیرغم تمام این مسایل، آب دریا در مجاورت این ساحل همواره زلال و شفاف است و به همراه شن های سپید ساحل منظره دلچسبی به وجود می آورد. هنگام شنا در این ساحل بایست مراقب امواج بلند بود. “Bang Rak” نام جزیره بزرگ دیگری در سامویی است که تنها دو کیلومتر با ساحل بودای بزرگ فاصله دارد. ساحل بودای بزرگ محلی است که در آن تندیس طلا پوش بسیار زیبای بودا با ارتفاع نوزده متر در آن واقع شده که بر تمام جزیره مشرف است. جزیره ” Bang Rak” با فرودگاه فاصله بسیار کمی دارد و ساحلی آرام و غیر متاثر از جریان نسبتا خروشان آب در آن ناحیه دارد.

خوشبختانه شهر سامویی تحت تاثیر سونامی شدید سال ۲۰۰۴ واقع نشد. این جزیره با عرض ۱۵ کیلومتر، تقریبا دایره ای شکل است و نواحی مرکزی آن را جنگل های کوهستانی خالی از سکنه تشکیل می دهند. اراضی غیر مرتفع مسکونی و سواحل تفریحی این جزیره توسط یک جاده به هم مرتبط شده اندفصل کم بارش بین دسامبر و فوریه واقع شده است. در این زمان از سال دما اندکی خنک تر است، باد خنک ملایمی از سمت دریا می وزد، بارندگی کم است و تابش خورشید خواهد بود. این زمان از سال بهترین موقع برای تور تایلند و انجام انواع تفریحات ساحلی در کوساموی است.

جزیره فی فی

این جزیره یکی از مشهورترین و دلچسب ترین جزیره هایی است که در دنیا معروف شده و از سرتاسر دنیا هر سال توریست هایی خوش ذوق برای دیدار آن می آیند، به طور کلی این جزیره در لیست بهترین جاذبه های تایلند محسوب می شود. در این جزیره می توانید صخره هایی از جنس آهک ببینیدعلاوه بر این ساحل شنی فی فی محلی مناسب برای قدم زدن با پای برهنه است. غارهای پنهان این ناحیه هم بر هیجان شما خواهد افزود. البته این جزیره در حدود ۴۸ کیلومتری پوکت واقع شده است و حدود شش جزیره دارد که اصلی ترین آن ها جزیره فی فی کوچک و فی فی بزرگ است. در جزیره کوچک هیچ سکنه ای وجود ندارد اما در جزیره بزرگتر تعدادی مسلمان زندگی می کنند.غار Viking Cave در فی فی کوچک هوادارن زیادی دارد و مساحتی حدود ۳٫۲ کیلومتر مربع دارد که نقش های روی دیوارغار بسیار زیبا هستند. در جنوب جزیره می توانید به دلیل وجود مرجان  و عمق خوب و امن به شنا بپردازید.البته هیچ وسیله نقلیه موتوری در این مکان تردد نمی کند. در این جزیره می توان به راحتی با قایق پارویی دریا نوردی و با وسایل مخصوص صخره نوردی کرد.

منبع : ویکی پدیا

به اشتراک بگذارید: