گیتی آرا ایرانیان - Giti Ara Iranian

گیتی آرا - Giti Ara

آژانس مسافرتی و گردشگری - Travel and Tourism Agency

تور آنتالیا - Tour Antalia

تور اروپا ارزان ترکیه کیش مشهد

ترکیه - استانبول

استانبول

استانبول پایتخت فرهنگی ترکیه با قدمت طولانی ، آثار تاریخی متعددی را در خود جای داده که توجه گردشگران را بخود جلب می کند . اما رشد گردشگری در ترکیه ، این کشور را با دنیای مدرن نیز پیوند زده است و با سفر به استانبول هم تاریخ این کشور و هم نمایش مدرن ترین توسعه های شهر نشینی را خواهید دید ! از جذابترین دیدنی های استانبول ، خیابانهای این شهر است که در زیر میتوانید با معروف ترین آنها ، آشنا شوید .

خیابانها به ترتیب عبارتند ازمیدان تکسیم ( خیابان تاکسیم ) – خیابان شیشلی و عثمان بی – خیابان آکسارای – خیابان لاله لی – خیابان وطن – خیابان فندق زاده – خیابان باکر کوی

 

میدان تکسیم 

این میدان مرکزی ترین و توریستی ترین بخش استانبول واقع شده است. به دلیل اینکه دور این میدان به  ۵ قسمت تقسیم شده و ابتدای خیابانهای استقلال ,تارلاباشی , مشروظیت , سسیراسلویلر و گوموشسویو است به این نام شناخته میشود. استقلال معروفترین خیابان نه تنها استانبول بلکه ترکیه می باشد.  بیشترین رستورانها، کافه تریاها و دیسکو بارها در این بخش واقع شده اند. انواع و اقسام غذاها از جمله غذاهای سنتی ترکی، فست فودها، غذاهای کشورهای مختلف، شعبه هایی از بهترین شیرینی فروشیهای زنجیره ای ترکیه در این بخش واقع شده اند. قابل دسترسی آسان و سریع به وسایط نقلیه عمومی مانند: اتوبوس، مینی بوس، مترو، ترموا و تاکسی می باشد. تعداد زیادی بیمارستان و کلینیکهای پزشکی اورژانس در آنجا قرار دارند. بیشترین تعداد هتلها در این خیابان واقع شده اند و قیمت هتلها و آپارتمانهای واقع شده در این خیابان نسبت به سایر مناطق گرانتر است.

 

میدان تاکسیم استانبول

 

خیابان شیشلی و عثمان بی

فاصله این خیابان تا میدان تکسیم با اتوبوس ۵ دقیقه می باشد و نزدیک به مرکز خرید جواهر می باشد. این خیابان یکی از مراکز خرید انواع و اقسام پوشاک و کیف و کفش به صورت عمده می باشد. در مواردی فروش تک هم وجود دارد. قیمتها نسبت به میدان تکسیم ارزانتر می باشد.

 

 

 

خیابان آکسارای 

فاصله این خیابان تا میدان تکسیم بوسیله اتوبوس ۱۰ دقیقه میباشد. این خیابان بیشتر برای خرید انواع و اقسام پوشاک و کیف و کفش به صورت عمده می باشد. در مواردی فروش تک هم وجود دارد. قیمتها نسبت به میدان تکسیم ارزانتر می باشد.

 

 

خیابان لاله لی

درست در چند قدمی خیابان آکسارای و چسبیده به آن می باشد.

 

 

خیابان وطن

این خیابان در چند قدمی خیابان آکسارای واقع شده است و اولین ایستگاه مترو که به فرودگاه آتاتورک می رود و همچنین مرکز خرید هیستوریا در این خیابان واقع شده اند.

خیابان فندق زاده 

فاصله آن تا خیابان آکسارای ۱۵ دقیقه بصورت پیاده و تا میدان تکسیم بوسیله اتوبوس ۱۵ دقیقه می باشد. در این خیابان روزهای جمعه بازار محلی و رو باز به نام جمعه بازار دائر می شود.

خیابان باکر کوی

این خیابان در کنار دریای مرمره واقع شده است و منازل اجاره ای ما بسیار نزدیک به ساحل و برخی از آنها رو به دریا می باشند. دارای مراکز خرید و رستورانها، فروشگاهای مواد غذایی و دیسکو بارها می باشد. این خیابان نزدیک به فرودگاه آتاتورک است و بوسیله تاکسی ۱۰ دقیقه فاصله دارد. فاصله این خیابان تا میدان تکسیم بوسیله اتوبوس ۴۵ دقیقه، بوسیله مینی بوس که قیمت آن برای هر نفر ۴ لیر (تقریبا” ۵/۲ دلار) میباشد ۲۰ دقیقه و بوسیله تاکسی که حداکتر ۴ نفر میتوانند از آن استفاده کنند ۱۵ دقیقه و کرایه آن تقریبا” ۲۰ لیر (تقریبا” ۱۳ دلار) می باشد.

 

استانبول باکرکوی

 

خیابان استقلال 

خیابان استقلال معروفترین خیابان استانبول در منطقه بی اغلو ست که در قسمت  اروپائی استانبول واقع شده است . در گذشته این خیابان به نام کادی کبیر یا خیابان بزرگ نامیده می شد که بعد از انقلاب ترکیه در سال ۱۹۲۳ به استقلال تغییر نام پیدا کرد . روزانه میلیونها نفر از مردم ترکیه برای گردش و تفریح به این خیابان می آیند و از فروشگاهها ، سینماها ، رستورانها ، کافه ها مساجد ، کنیسه ها ، گالری های هنری ، مغازه ها ، سفارت خانه ها و سایر دیدنیهای این خیابان زیبا و قدیمی لذت می برند  . این خیابان همچنین دارای تعداد زیادی از اماکن محبوب از جمله عبادتگاهها ، کلیساها ارتدکس رومی ، ارمنی ، کاتولیک و همچنین مساجد مسلمانان نیز می باشد که می تواند برآورنده نیازهای تاریخی بازدیدکنندگان نیز باشد                                                                      .
یک قطار تراموای توریستی نیز گردشگران 
تور استانبول را در یک مسیر ۳ کیلومتری از میدان تقسیم تا میدان تونل هدایت می کند تا بتوانند زیبائیهای این مسیر را از داخل تراموا نیز ببینند . همچنین متروی این منطقه دومین متروی قدیمی جهان بعد از متروی لندن است که در نوع خود دیدنی می باشد و برای افرادی که نمی خواهند ترافیک میدان استقلال را تحمل کنند یا به پاهای خود فشار بیاورند یا بخواهند از معماری قرن ۱۹ لذت ببرند گزینه بسیار خوبی است . فروشندگان ترک از فروش اجناس خود در میان معروف ترین برندهای پوشاک دنیا که هر کدام  در این خیابان شعبه ای دارند ، ناامید نیستند زیرا خود نیز از جمله صادر کنندگان پوشاک در سطح جهان هستند و می توانند با آنها رقابتی سخت و نزدیک را داشته باشند . ضمن اینکه مسافران می توانند در اطراف خیابان تونل از دست فروشان یا مغازه ها اجناس ارزانتر را خریداری نمایند   .
در ضمن اگر میخواهید غذاها و نوشیدنیهای ترک را نه در رستورانهای گران بلکه در رستورانهای خیابانی با قیمتی ارزان میل کنید می توانید شبها سری به این خیابان زده و از غذاهای ارائه شده توسط رستورانهای خیابانی با قیمتی ارزان استفاده کنید . جالب است بدانید استانبول یکی از ۱۰ شهر معروف دنیا از نظر رستورانهای خیابانی است . برای چشیدن طعم غذاهای ترکی سری به بازار ماهی استانبول در خیابان نوی زاده بزنید .

 

 

خیابان نیشان تاشی استانبول

 این خیابان محل هنرمندان برجسته روشنفکران و ادبای معروف ترکیه است که به مرور زمان دارای ساختمانهای ظریف تاریخی فروشگاههای متعدد کافه ها رستورانها و مراکز تفریحی متعدد دیگر است که این عوامل در کنار یکدیگر باعث شده است که این محل به یکی از معروفترین خیابانهای استانبول تبدیل شود                                               .
از این خیابان چهار خیابان دیگر منشعب می شوند که عبارتند از : خیابان روملی ، خیابان تسویکیه ، خیابان والیکوناگی و خیابان  عبدی ایپکشی . خیابان تسویکیه به عنوان مرکز مد لباسهایی با مارکهای معروف بین المللی مانند Gucci , Emporio, Armani و سایر مارکهای معروف است و به عنوان یکی از 
مراکز خرید استانبول جایگاه خاصی را برای خود کسب کرده است.
برای رسیدن به این خیابان می توانید از تاکسی های موجود در میدان تقسیم یا از مترو در این میدان استفاده کنید که طبعا مترو بهترین وسیله برای رسیدن به این خیابان است .

 

 

خیابان بشیکتاش استانبول

خیابان بشیکتاش مخلوطی عجیب از مد اروپائی ۱۹۷۰ و معماری ساختاری ترکیه است . از آنجائیکه سطوح دسترسی به این خیابان در سطح وسیعی قرار دارد و قیمت آنها نیز مناسب می باشد و نیز به واسطه نزدیک بودن به مراکز دانشگاهی و عمومی این خیابان به یکی از مراکز معروف برای اقامت افراد قشر متوسط جامعه تبدیل گردیده است . این خیابان همچنین محل یکی از بزرگترین و بهترین تیمهای ترکیه به نام بشیکتاش می باشد که این استادیوم با یک پیاده روی آسان از این محل قابل دسترسی است و همین امر باعث رفت و آمد بسیاری از هواداران این تیم معروف در این خیابان گردیده است  .
بشیکتاش همچنین به خاطر کاخهای خود نیز شناخته شده است کاخهائی که متعلق به قرن نوزدهم میلادی می باشد کاخهائی که با انواع مرمرهای زیبا تزئین شده و محل اقامت رئیس جمهوران کشور ترکیه بوده است در میان این کاخها می توان به معروفترین آنها یعنی کاخ دولما باغچه اشاره نمود..                                      

 

 

 

به اشتراک بگذارید: